Znanstveniki so se vrsto let ukvarjali v prvi vrsti s sistemom hlajenja, ki ga je opravljala toplotna črpalka, dolga leta raziskav pa je pripeljalo do ideje, da v kolikor s toplotno črpalko lahko ohlajamo, tako je možno tudi ogrevanje. To je bil dolgoletni proces, da so razvojne študije pripeljale do tega, da je toplotna črpalka lahko osnova za varčnejše in bolj ekonomično ogrevanje stanovanjskih prostorov, kasneje tudi sanitarne vode.
Fizikalne teorije so se pisale že dva stoletja prej, v zadnjih osemdesetih letih, pa je oživela ideja o ogrevanju domov, z izkoristkom naravnih virov, ki nam jih daje narava. Tako se je ideja prenesla v prakso in toplotna črpalka je dobila svoj pomen v ogrevalni tehniki, v pravem pomenu besede. Razvoj se nadaljuje z letom v leto in toplotna črpalka je vedno bolj dovršena in zmogljiva naprava, ki se uporablja vedno pogosteje.
Leta prej je bilo najtežje izkoristit tisto kar nam nudi narava. Na dlani imamo celotno obličje zemlje, njeni osnovni viri za preživetje so pred našimi očmi vsak dan, od nas je odvisno kako in v kolikšni meri bomo te vire izkoristili tako, da bomo dejansko imeli od tega korist mi sami, ampak se moremo zavedati, da z vsakim posegom v naravo, lahko le to poškodujemo, do te mere, da ti viri ne bodo več rodovitni in koristni za našo prihodnost. Naravo je potrebno obvarovati na vsakem koraku, premišljeno.
Zato je danes toplotna črpalka ena izmed tistih naprav, ki s svojim delovanjem izkorišča tri glavne naravne vire, zrak, vodo in zemljo, jo pretvarja v toploto za ogrevanje prostorov v zimskem času in sanitarnih voda skozi vse leto, glede na njeno napeljavo pa omogoča udobno ohlajene prostore v vročih dneh. Res je bil proces dolgotrajen, z leti so se vršili razni preizkusi, kako doseči najbolj optimalne rezultate glede ogrevanja, obdelava raznih parametrov, glede ogrevalne površine, glede same kapacitete in zmogljivosti proizvajanja toplote, do danes, ko se proces razvoja še ni ustavil.